O jazykových zkouškách

Prokažte svou znalost angličtiny jazykovou zkouškou

Časy, kdy stačilo slovní ujištění o znalosti jazyka, jsou ty tam, dnes už je nutnost dokladu o přesné úrovni vaší znalosti formou jazykové zkoušky. Jazykové zkoušky jsou stále častěji požadované, hlásíte-li se do nového zaměstnání nebo ke studiu v zahraničí. Mezi nejčastěji vyžadované jazyky patří angličtina. Ikdyž v dnešní době už navštěvuje kurzy angličtina kdekdo, složení anglických jazykových zkoušek není jen tak a často vyžaduje speciální přípravu. V České republice jsou nejznámější zkoušky Cambridge ESOL a několikrát ročně je pořádá Britská rada. Jejich proces je ale na dlouho, musíte se na ně přihlásti asi tři až čtyři měsíce dopředu, výsledky se pak dozvíte na internetu až dva měsíce po zkoušce a certifikát přijde poštou až pět měsíců po složení zkoušky. Mezi camebridgské zkoušky patří následující:
 1. KET – Key English Test (pro začátečníky)
 2. PET – Preliminary English Test (prokazuje schopnost základní komunikace)
 3. FCE – First Certificate in English (znalost středně pokročilé angličtiny)
 4. CAE – Certificate in Advanced English (velmi dobrá úroveň)
 5. CPE – Certificate of Proficiency in English (výborná znalost).
Zatímco nejžádanější jazykovou zkouškou je zkouška FCE, chcete-li například pracovat v zahraniční instituci, budete se potřebovat prokázat zkouškou CPE, která dokazuje znalost jazyka na úrovni C2.
Mimo výše jmenované patří mezi britské ohodnocení i zkoušky BEC nebo ESOL, je jich hned několik.
Může od vás být ale požadována i jedna z amerických zkoušek, z nichž je tou nejznámější zkouška TOEFL. U amerických zkoušek dostanete bodové ohodnocení a podle něj pak může váš zaměstavatel/škola usoudit, jak dobře umíte anglicky. Mezi americké zkoušky paří:
 1. TOEFL - Test of English as a Foreign Language (ohodnocuje praktickou znalost anglištiny)
 2. IELTS - International English Language Testing System (alternativa ke zkoušce TOEFL)
 3. SAT a ACT (americké testy studijních předpokladů nutné k přijetí na americkou vysokou školu)
 4. GRE - Graduate Record Examinations (americký test studijních předpokladů nutný k přijetí k postgraduálnímu studiu)
 5. GMAT - Graduate Management Admission Test (americký test studijní předpokladů nutný k přijetí na americkou vysokou školu k postgraduálnímu studiu MBA)
 6. TSE - Test of Spoken English (hodnotí schopnost mluvené angličtiny)
Zkoušek angličtiny je ale ve skutečnosti mnohem více, celkem jich existuje 71 druhů. V každém případě se nezapomeňte na tu vaší zkoušku řádně připravit a seznámit se i s jejím formátem, jelikož dobrá znalost jazyka vám často nepostačí. Výborný způsob, jak se na zkoušku dobře připravit během několika týdnů, jsou intenzivní jazykové kurzy, zaměřené přesně na druh zkoušky, kterou hodláte absolvovat.

Dnes je Neděle 25.2.2018  Uživatel:  nepřihlášen copyright © Ondřej Svoboda 1999-2006